निशान प्रकृति थारु
झुम्का / तराईक्षेत्रका आदिवासी थारू समुदायका महिलाहरुले १४ वर्षपछि खर जितिया (शुद्ध जितिया) मनाउन पाउने भएका छन् ।

थारु बाहुल्य रहेका तराईका गाउँघरमा बसोबास गर्दै आएका थारु महिलाहरुले आज (शनिवार) बाट शुद्ध खर जितियाको शुरुवात गरेको हो । यो भन्दा पहिले २०६३ सालमा खर जितिया परेको थियो ।
आज शनिबार लायह (दर खाने दिन) वर्तालु महिलाहरुले विहानै स्थानीय नदी, खोला जलासयमा गएर स्नान गरी घिरौँलाको पातमा पिना, तेल, सिन्दुर चढाएर पूजा गरेर वर्तको शुरुवात गर्ने गर्दछ । त्यस पछि पर्वमा सप्तमी तिथिका दिन व्रतालु माताहरूलाई पोखरीमा स्नान गरी सूर्यदेवलाई जल अर्पण गरी जिमूतवाहन (भगवान) देउताको व्रतको सङ्कल्प गर्नुपर्ने हुन्छ । महादेवले जिमूतवाहन देउतालाई पूजा गरेर प्रसन्न पारिएमा सन्तानको अकाल मृत्यु हुँदैन भनेर पार्वतीलाई जानकारी गराउनु भएको सो पुराणमा उल्लेख गरिएको छ । यस पर्वमा पहिलो दिन लाहय गरेर बेलुका ओटघन (दर )को रुपमा वर्तालु महिलाले माछा, ओल तथा रोटी खाने चलन रहेको छ । दोस्रो दिन भोकै व्रर्त लिई दिन भरी जितमहानको कथा श्रवण गर्छ त्यसै गरी तेस्रो दिन पारन गरी जितियाको व्रर्त सकिने गर्दछ ।
थारु समुदायमा यो पर्वको अत्यधिक महत्व रहदै आएको छ । जितिया विशेष गरी परिवारमा सुख, शान्ति तथा दीघार्यु मनोकामना पूर्ण गराउन जितियाको व्रत लिन्छन् । यो खर जितिया १४ बर्ष पछि परेको हुनाले नव विवावहित महिलाले पहिलो जितियाको व्रर्त लिन शुरु हुने थारु जागरण अभियान सुनसरीका अध्यक्ष तारादेवी चौधरीले जानकारी दिएकी हुन । जब मान्छे मर्नबाट संजोगवश जोगिन्छ तब भनिन्छ, ‘तिम्री आमाले जितिया व्रत लिएकी हुनाले तिमी बाँच्यौ ।’भनेर जन विश्वास रहि आएको चौधरीले जानकारी दिइन ।
थारू महिलाले पनि प्रत्येक वर्ष असोज कृष्ण पक्ष सप्तमीदेखि नवमीसम्म जितिया मनाउँछन् । परिवारको सुख, शान्ति र दीर्घायुको कामना गर्दै ससुराली गएका चेलीबेटीहरुलाई माइती बोलाई आपसी प्रेम साटासाट गरेर जितिया पर्व धुमधामले मनाइन्छ । असोज ५ गते थारु कल्याणकारीणी सभा सुनसरी आयोजमा रामधुनीको झुम्का बजारमा पुर्व प्रधानमन्त्री तथा नेकपा अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड को प्रमुख आथ्थियमा जितिया महोत्सव उदघाटन हुने कार्यक्रम रहेको छ । कार्यक्रममा आर्कषणको रुपमा दूई –दुई वटा हात्ती र घोडा साथै विभिन्न आदिवासी जनजातिको झाँकी –याली प्रदर्शन गरिने कार्यक्रम संयोजक तारादेवी चौधरीले जानकारी गराएका छ ।

तपाईको प्रतिक्रिया